Önkormányzat
Nyírbátor Város Önkormányzata
4300 Nyírbátor, Szabadság tér 7.
Tel.: +36 42 281-042;
+36 42 281-155
Fax.: +36 42 281-311
E-mail:
web: www.nyirbator.hu
Nyírbátor Facebook oldala
Nyírbátor Város Szociális
Szolgálata
Nyírbátor, Vár u. 1.
Tel: +36 42 630-863
E-mail:
szocialisintezmeny@nyirbator.hu
Nyírbátori Járási Hivatal
Tel: +36 42 795 040
és portál fejlesztés: Chrome
System by Geoview and Chrome
All rights reserved 2018 ®


A projekt az Európai Unió Európa a polgárokért programjának támogatásával valósul meg.
Projektünkben Nyírbátor Város Önkormányzatának megbízásából a település nemzetközi kapcsolatainak kiépítésével és fejlesztésével foglalkozunk az Európa a polgárokért program 'Testvárosok tematikus hálózata' alprogjamjának keretében.
A projektben részt vevő partnertelepülések: Hornstein (Ausztria), Muravid (Horvátország), Nagykároly (Románia), Rawa Mazowiecka (Lengyelország), Solt (Magyarország), Tornal'a (Szlovákia).
A projektrendezvények helyszínei és időpontjai:
2013. november 21-23. Nyírbátor és Budapest (Magyarország)
2014. április 30. - május 1. Nyírbátor (Magyarország)
A tornal'a-i vendégek beszámolója a nyírbátori testvérvárosi találkozóról ITT található.
2014. május 30. - június 1. Tornal'a (Szlovákia)
2014. június 7-9. Hornstein (Ausztria)
2014. június 13-15. Muravid (Horvátország)
2014. július 4-6. Nagykároly (Románia)
2014. szeptember 19-21. Solt (Magyarország)
A projekt célja a résztvevő településeken ösztönözni a civil aktivitást, szociális vállalkozások alapítását. Ezek a szociális vállalkozások egyfelől a jellegük másfelől a működési módjuk révén elősegítik egy összetartóbb, demokratikus és tevékeny társadalom létrehozását, és támogatják a nemek és kisebbségi csoportok közötti esélyegyenlőségét.
A projektünk igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy Európa, mint politikai és kulturális közösség megerősödjön, a társadalom, gazdaság, politika fő irányító elve, pedig az európai értékek által meghatározott szemlélet legyen. Ennek a szemléletnek a továbbvitelében, az európai polgárság gyakorlásában és a demokratikus értékek erősítésében a civil társadalom képviselőire jelentős feladat hárul. Azáltal, hogy új ismereteket szereznek a helyi civil társadalom reprezentánsai a szociális piacgazdaság egyik alapsejtjének tekinthető szociális vállalkozásokról, hosszú távon a közös európai jövő építését mozdítja elő.
A projektünk szakmai fókuszában a szociális gazdaság kérdésköre áll. Az EURÓPA2020 stratégia célja intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés biztosítása, amelynek alapkoncepciója az Európai Unióról szóló szerződés 3. cikkében meghatározott magas versenyképességű szociális piacgazdaság elképzelésén alapul. Ez elképzelhetetlen anélkül, hogy a kistérségek és települések öngondoskodó, önfenntartó képessége erősödne. Kiemelten fontos a helyi gazdaságfejlesztési programok elindulása, amelyekben a helyi jelleg, a részvétel, az együttműködés, a fenntarthatóság, a munkalehetőségek teremtése, a köz-, a magán- és a civil szféra együttműködése az EURÓPA2020 stratégiában tervezettekhez hasonlóan valósul meg. A szociális vállalkozások e célok elérésében működnek közre. Ezek a vállalkozások olyan európai értékek, mint pl. a szolidaritás, az autonómia, a részvétel és a felelősségteremtés gazdasági gyakorlatba való átültetésével elégítik ki a polgárok szükségleteit, biztosítják az igényeiknek megfelelő ellátást.
A projekt további célja a konkrét szakpolitikai célok mellett a kultúrák, nemzetek közötti párbeszéd és megértés erősítése, amelyet kis helyi közösségek hálózatba szervezésén keresztül igyekszünk megvalósítani, rávilágtva a közös célokra és lehetőségekre amelyet az EU kínál. A jelen projekt keretében partnerségre lépő települések és szervezetek egy hosszú távon működtethető hálózat felépítésére tesznek kísérletet, terveink szerint, más, a települések életét jelentősen érintő tematikák mentén igyekszünk folytatni az együttműködést.
Az európai példák alapján a szociális vállalkozások szorosan kapcsolódnak az önkéntes-kultúrához, ezen szervezetek működtetésében az önkéntesek kiemelt szerepet töltenek be. A projekt során így közvetlen módon az önkéntesség is fókuszt kap a programokban.
A szociális vállalkozások által nyújtott szolgáltatások célcsoportjai közül kiemelt szerepet töltenek be az időskorúak. Jellemzően minden partnertelepülés lakossága elöregedő, sokan vesznek igénybe szociális szolgáltatásokat. A projekt az ő helyzetüket is vizsgálja, megoldási stratégiák kidolgozására teszünk kísérletet, hogy a szociális vállalkozások milyen módon kapcsolódhatnak be a lokális ellátási hálózatokba –e tematika által szorosan kapcsolódnak programjaink az aktív időskor kérdésköréhez.
A projekt keretében végzett tevékenységek erősítik a helyi közösségek önszervező képességét, olyan új gyakorlatokat és eszközöket mutatva be, amelyek az állampolgári aktivitás és jogtudatosság fejlődését is elősegítik.
További információk elérhetőek a www.ezergyerek.hu weboldalon.